17
lut

Mikroinstalacja fotowoltaiczna do 50kW – co to znaczy

Często spotykamy informacje dotyczące mikro instalacji fotowoltaicznej do 50kW, czyli teraz wiemy już, że jest to instalacja, która może wytworzyć do 50 kilowatów. Czy to dużo? Jeśli mamy dom jednorodzinny i myślimy o fotowoltaice, to zwykle zapotrzebowanie wynosi w granicach od 4 do 15 kilowatów. Oczywiście wszystko zależy od bardzo wielu czynników. Niektórzy bowiem mają u siebie niewiele sprzętów, a inni budują nowoczesne domy, w których wszystko sprzężone jest w jeden elektroniczny organizm.
Żeby dobrze obliczyć zapotrzebowanie, musimy wziąć pod uwagę wszystkie urządzenia elektryczne, które mamy zainstalowane w domu lub które w planach mamy kupić. Warto wziąć pod uwagę, że sprzęty, które będą się charakteryzować największym chwilowym poborem prądu to między innymi kuchenka elektryczna, grzejniki, ogrzewanie podłogowe. Z całą pewnością, obliczając ogólny potencjał warto również dodać ewentualny margines błędu. Najlepiej zaokrąglając w górę. Nigdy bowiem nie wiemy, jak będzie wyglądać sytuacja za kilka lat.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Warto jest być świadomym tego, o czym czytamy, potrafić rozszyfrować symbole, przypomnieć sobie wiedzę z fizyki. Nie musimy jednak martwić się o wszelkie wyliczenia w kwestii fotowoltaiki. Zrobią to za nas specjaliści. Po pierwsze obliczą moc przyłączeniową, której będziemy potrzebować, a także ilość  paneli, zaprojektują konstrukcję tak, by panele działały możliwie jak najbardziej wydajnie. Dlatego jeśli planujemy podjąć współpracę z firmą zajmującą się dostarczaniem instalacji fotowoltaicznej, możemy być spokojni o kształt i bezpieczeństwo strukturalne.
Z całą pewnością jednak warto się do wszelkich rozmów przygotować. Wówczas będziemy mieć pewność, że omawiany przez nas temat nie jest nam obcy. Łatwiej sformułujemy stosowne pytania i zrozumiemy odpowiedzi na nie. Jeśli jednak zdarzy się, że o czymś zapomnimy lub coś nie będzie dla nas jasne, wykwalifikowani pracownicy wszystko nam wytłumaczą.