Volt a wat, amper, amperogodzina i kilowatogodzina, czyli wyjaśnienie podstawowych pojęć
Niby na co dzień spotykamy się z nimi, ale jeśli szkolne lekcje fizyki mamy już dawno za sobą, niekoniecznie te pojęcia dużo nam mówią. Wiemy, że mają związek z elektrycznością, pojemnością baterii w telefonie lub power bank, ale przez wzgląd na szum informacyjny dookoła, rzadko zadajemy sobie trud, by weryfikować absolutnie każdą najmniejszą rzecz z jaką się spotykamy. Kiedy mówimy o fotowoltaice owe terminy okazują się jednak być niezbędne. Bez nich nie da się dokładnie zrozumieć wszystkiego tak, jak powinniśmy. Wyjaśnijmy więc, czym jest volt, czym się różni od watu i co kryje się za pozostałymi wartościami.
WOLT symbol: V jednostką potencjału elektrycznego, napięcia elektrycznego oraz siły elektromotorycznej. Jest jednostką układu SI. Jeden wolt to jeden wat podzielony przez jednego ampera. Jak można jeszcze inaczej ująć to pojęcie? Jest to praca o wartości 1J (dżul) wykonana podczas przesuwania ładunku elektrycznego o wartości 1C (kulomb) z jednego punktu do drugiego.
WAT symbol: W jednostką mocy energii, która również wchodzi w skład układu SI. Jej nazwa pochodzi od nazwiska brytyjskiego wynalazcy i inżyniera Jamesa Watta. Jeden W to moc, przy której praca wykonana w czasie jednej sekundy jest równia jednemu dżulowi. W fotowoltaice operuje się wielokrotnością wata, najczęściej kilowatami (kW), przy czym oczywiście jeden kilowat to tysiąc watów.
AMPER symbol: A to jednostka natężenia prądu elektrycznego. Tak, jak powyższe, wchodzi w skład układu SI. Jeden amper to oznaczenie, które mówi nam, że w przeciągu jednej sekundy przepływa jeden kulomb ładunku.
KILOWATOGODZINA symbol: kWh tak jak dżul, jest jednostką pracy, energii oraz ciepła w układzie SI. Jedna kilowatogodzina odpowiada ilości energii, jaka zostanie zużyta przez godzinę przez urządzenie o mocy 1000 watów (jednego kilowata). Jaki jest jej stosunek do wspomnianego wyżej dżula? Dżul to inaczej watosekunda, a kilowatogodzina jest jej wielokrotnością. To jednostka, z którą spotkamy się najczęściej, mówiąc o panelach fotowoltaicznych, ponieważ jest używana do podawania ilości energii produkowanej przez daną instalację.